Výukový a výzkumný pivovar České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) byl založen v roce 2006 a svojí činností navázal na bývalý pivovar na Brandejsově statku v Praze – Suchdole, kdysi patřícímu klášteru Benediktýnů v Praze – Emauzích. Původní suchdolský pivovar byl ještě před 1. Světovou válkou zavřen v důsledku kontaminované vody z místního rybníka. Na základě myšlenky tehdejšího rektora ČZU, prof. Ing. Jana Hrona, DrSc., Dr.hc. a vedoucího Katedry technologických zařízení staveb doc. Ing. Miroslava Přikryla, CSc. byl založen současný pivovar, který do prostoru bývalé laboratoře Technické fakulty jako dvojpodlažní stavbu vyprojektoval, navrhl, vyrobil strojní zařízení a následně uvedl do provozu doc. Ing. Ladislav Chládek, CSc. Ten se stal jeho sládkem a učitelem předmětů „Výroba českého piva“ a jeho anglické mutace „Brewing of Czech beer“ a dalších souvisejících předmětů.
Tento pivovar byl založen nejen pro výuku výroby piva ale i studium souvisejících jednotkových operací (míchání, přenos tepla a hmoty a dalších) českých a zahraničních studentů, studujících v programu Erasmus+. Na praktickou výuku k nám již dlouhá léta dochází také studenti z VOŠ, G, SPŠ A SOŠ Podskalská – obor Technologie piva, vína, lihu a nealkoholických nápojů, tedy budoucí čeští sládkové. Pro přípravu bakalářských, diplomových a doktorandských prací slouží pivovar k provádění experimentů a jejich následnému vyhodnocování. Absolventi tohoto studijního směru jsou oprávněni po určité době k projektování pivovarů, sladoven, nealko závodů a dalších potravinářských a zemědělských závodů. Pupeční šnůrou je spojen pivovar Suchdolský Jeník např. též s Chile, kde pracují dvě česká děvčata, která vaří na základě svých zkušeností ze Suchdola pivo českého typu „Slavia“. Významná je i spolupráce s pěstiteli chmele (Chmelařský institut v Žatci), pro které se vaří pokusné várky s nově vyšlechtěnými odrůdami chmele.
Strojní zařízení pivovaru „Suchdolský Jeník“ tvoří dvouválcový suchý šrotovník, dvounádobová nerezová varna s měděným opláštěním (objem várky 10 hl), vířivá káď, dvoustupňový protiproudý výměník, aerační svíčka, teplovodní zásobník, kvasné a ležácké tanky, poloautomatické plnicí zařízení do skleněných, PET lahví a sudů, sanitační stanice s myčkou sudů, tři freonové kompresory s výparníky a zásobníky monopropylenglykolu, parní kotel a další zařízení.
Standardně je k dispozici světlý ležák – Suchdolský Jeník (12 % EPM). Je vyroben z plzeňských, mnichovských a karamelových ječných sladů. Dále je použit český žatecký chmel a kvasinky spodního kvašení z českých pivovarů. Suchdolský Jeník je vařen tradičním dekokčním rmutovacím způsobem. Následně kvasí a zraje v nerezových cylindrokónických tancích. Minimální doba zrání je 40 dní! Pivo je nefiltrované a nepasterizované. V období Vánoc máme již tradičně k dispozici Tmavý ležák (12 % EPM). Příležitostně vaříme také jiné pivní styly. Jedná se například o Vídeňský ležák (12 % EPM), Velikonoční ležák (12 % EPM), APL – American Pale Lager (12 % EPM) či Nakuřovaný ležák (12 % EPM). Celková roční produkce se pohybuje kolem 200 hl.
Interiér pivovaru využívají i jiné instituce, např. Česká televize jej použila pro natáčení seriálu „Devatero řemesel“, z nichž jeden díl „Sládek“ v podání populárního zpěváka Petra Koláře se natáčel právě zde, nebo v jeho prostorách probíhají přednášky o pivovarství (doc. MUDr. Zdeněk Sůsa, CSc. a další).